Теплиці, парники, споруди захищеного ґрунту

На нашому сайті ми представляємо різноманітні світові досягнення у сфері будівництва теплиць, парників, інших споруд захищеного ґрунту та ознайомимо наших відвідувачів з різноманітними тепличними технологіями що застосовуються у світі для вирощування рослин, грибів, гідробіонтів, птахів та тварин. Крім того, ми розкажемо про ексклюзивні споруди захищеного ґрунту, які на глибоке переконання їхніх авторів-винахідників безпідставно забуті та незатребувані сучасними виробниками сільськогосподарської продукції.

Особливо важлива для нас показати своїм відвідувачам, що більшість з СЗҐ є  придатними для вирощування екологічної, органічної та натуральної (природньої) їжі за сучасними біотехнологіями без застосування будь-яких хімічних препаратів та стимуляторів.

Сонячний вегетарій

макет сонячного вегетарію
макет сонячного вегетарію

Ще на початку 50- х київський вчитель фізики, Олександр Васильович Іванов, створив свій перший вегетарій. В кінці 60-х йому вдалося отримати патент. Чому ж його теплиця краща за інші? Традиційна теплиця має три головні проблеми.

1. При низькому стоянні сонця (весна, осінь, зима, ранок і вечір ), зважаючи на сильне відбиття сонячних променів під гострими кутами від прозорого даху, в теплицю проникає всього 20-30% сонячної енергії.

2. Величезні тепловтрати через тонке і прозоре покриття і неможливість запасти його всередині теплиці призводять до величезних стрибків температури між ранковими, вечірніми і обідніми часами.

3. Пряма вентиляція (влаштування протягів через підвищення температури), яка "рятує" теплицю влітку, забирає весь вуглекислий газ (головне живлення рослин !), частину азоту і всю вологу від випарів листям - звідси постійна потреба в поливах і добривах . (Читати далі)

Теплиці-термоси

За 30 років невтомних пошуків Анатолій Патій розробив унікальну енергозберігаючу сонячну теплицю-термос.Теплиця складається з кількох шарів, тому до неї мало проникає холод. Приміром, за хмарної погоди при мінус 30-ти в ній буде від плюс 3 до плюс 5-ти. Без жодного опалення. Сонячної ж днини при тих же 30-ти градусах морозу вже через 5 хвилин теплиця прогріється до плюс 25-ти. Секрет теплиці-термоса простий, каже винахідник. Ширина – не більше як п’ять метрів, товщина стін – 25 сантиметрів. До того ж тут використовується на 70% менше металоконструкцій, ніж зазвичай. Дах із пластику, який міцніший за скло. (Відео з автором тут)
 

Сонячна сферична теплиця

Сферичні сонячні теплиці Така форма теплиці має значні переваги хоча до цього часу не користується належною повагою у садівників та промисловців. В той же час експерементально доведено, що саме сферична форма теплиці забезпечує найбільше сонячне проникнення, а також має найбільш сприятнивий для живих організмів повітряний потік в середині такої споруди. В основі розрахунків лежить сфера, як форма теплиці, а тому тут не обійтись без геометрії. (Читати далі)

Арочні теплиці

Арочні теплиці з полікарбонату знайшли широке застосування серед фермерів і городників аматорів. Полікарбонат за своєю структурою гнучкий, легкий і міцний. Полікарбонат має ряд позитивних якостей, які стали визначальними у виборі матеріалу для виробництва парників і теплиць.
Для того щоб на своїй ділянці побудувати теплицю необхідно насамперед подбає про фундамент. (читати далі).
 

Тимірязєвська теплиця

В звичайних теплицях рідко вирощуються повноцінні харчові продукти , найчастіше гроші і тільки гроші. Тобто тепличний бізнес не дає їжі для споживачів, а прибутки своїм господарям. Так вважають сучасні ідеологи природнього землеробства, особливо ті, які вирощцють справжню їжу, а не на виставку чи для продажу. Їм важливо відтворити в теплицях природні умови, в яких можна виростити справжню їжу . Наприклад , про яких вітамінах можна заїкатися , якщо плоди виросли під вініловим укриттям? Звичайно наука йде вперед і зімітувати сонячне світло, теплоту, вологість, «напхати в оболонку рослини «норму» мінеральних речовин і мікроелементів в теплиці зараз не важко, але ціною яких непомірних витрат, особливо якщо теплиця «дуже розумна» і сама все садить і поливає… А гроші ж треба відбити.

Практично нереально мати в сучасній теплиці збалансований природній грунт, а тому замість грунту беруть субстрат, присмачений селітрою та іншими мінеральними «наїдками», на якому, можуть рости виключно муляжі огірків , помідорів , цибулі.

Але ще в минулому столітті російський вчений Климентій Тимірязєв знайшов вихід, щоб і теплиця була (тобто захищений грунт) і земля дихала. К. А. Тімірязєв наполягав на тому, що рослинам у теплицях потрібно обов'язково створювати весь комплекс природних умов зростання. І сам проектував теплиці, в яких рослини росли у звичайному грунті, під сонцем, а ховалися лише на короткий час - у заморозки і негоду. У великих теплицях, спроектованих Климентаем Аркадійовичем для Нижегородського ярмарку (в кінці позаминулого століття), брезентове укриття наїжджало на рослини по рейках, а в малих тепличках (для шкіл і селян) рама з брезентом їздила на невеликих коліщатках.

Сучасні укривні матеріали дозволяють побудувати Тимірязєвську теплицю майже без витрат. А будують так . На грядці будують бордюр з підручних матеріалів. Уздовж поздовжньої осьової лінії грядки встановлюється перекладина - щось на зразок низьких воріт. Їх висота повинна бути такою, щоб краї рукавної плівки, що лежить серединою на перекладині, діставали приблизно до середини бордюрів.

Наприклад, якщо ширина рукава 150 см., ширина грядки (з бордюрами ) 102 см., висота бордюру 20 см., то перекладина повинна бути вище бордюру приблизно на 40 см.

Парники

Будівництво тимчасових і постійних парників є основою вирощування ранніх овочів та здорової розсади городніх рослин для подальшого їх пересаджування у теплиці або відкритий грунт.

Конструктивно парник являє собою котлован з дерев'яною чи залізобетонною обв'язкою або короб, який укривається заскленими рамами чи поліетиленовою плівкою. Обігрів може бути сонячним, за допомогою біопалива або різних опалювальних установок.

Парники дають можливість на 2-3 тижні швидше розпочати вегетацію рослин за рахунок створення теплішого мікроклімату в середині (читити далі.)

Промислові теплиці

Голландські теплиці

Теплиці виготовлені за проектами спеціалістів з Нідерландів (Голландії) на сьогодні є най більш технологічними, оскільки ця країна є світовим лідером у будівництві промислових теплиць і їх робота в багатьох країнах вважається зразком .Крім самого будівництва «під ключ» , така технологія часто передбачає і подальший супровід функціонування теплиці силами підрядника. Але це вже залежить як від можливостей виконавця, так і від бажання самого замовника. У проекті голландських промислових теплиць передбачається не тільки система опалення, але практично завжди є спеціальний резервуар для зберігання тепла. Така конструкція здорово допомагає заощадити на опаленні. А враховуючи розміри промислових теплиць від 1 га і вище, це є більш ніж актуальним пристосуванням.Також теплиця оснащується системою вертикального і горизонтального зашторювання, системою поливу і рециркуляції повітря, яку забезпечують рівномірно розподілені по площі вентилятори . Крім цього, голландці забезпечують промисловим теплицям контроль вологості і можливість охолодження температури шляхом створення водяного туману системою високого тиску.Усім цим обладнанням покликана керувати автоматична комп'ютерна система .Ще промислові теплиці голландського зразка комплектуються системами мийки даху, підвісними лотками, сортувальних обладнанням та устаткуванням для збору врожаю. Про переваги голландських тепличних технологій можна прочитати тут.

Китайські теплиці

Як і в багатьох інших областях, китайці швидко розвиваються і в галузі будівництва теплиць, причому за принципом їх побудови, китайські теплиці дуже нагадують концепцію сонячного вегітарія і теплицю термос. Безумовно, нового вони нічого не винайшли, але подивіться, як раціонально і ефективно вони застосували всі існуючі досягнення у світлопроникненні і теплозбереженні! Теплиця орієнтована зі сходу на захід. Північна, східна і західна стіни теплиці викладені з цегли. Південня частина покрита плівкою або полікарбонатом і на ніч закривається поверх покривалом-утеплювачем. Закривання і відкривання відбувається автоматично. Крім того, у холодні і темні завірюхи її також не знімають. Ця функція автоматизована, адже теплиця, нагвівається сонцем!  (Читати далі).

Ізраїльські тепличні технології

Теплиці в Ізраїлі використовують в основному для вирощування квітів, овочів, спецій, декоративних рослин, розсади та саджанців. Нещодавно була започаткована справа з вирощування в теплицях фруктових древ карликового типу. Більше того. Останні конструкції теплиць з пластиковим перекриттям дозволяють практикувати створення басейнів для вирощування малька риби; утримання домашньої худоби. Тепер головне завдання для ізраїльських тепличників не утримання тепла, а навпаки створення холоду і охолодження рослин.Для цього використовують сітки покриття і водяні мати. (Продовження статті тут).

Фітотрони

фітотрон в Канберрі (Австралія)
фітотрон в Канберрі (Австралія)

Сам термін фітотрон походить від грецьких слів фіто і трон, що можна перекласти як станція штучного клімату і вживається він до позначення закритих споруд з регульованими кліматичними факторами: світла, температури, вологості тощо). І саме таке слово взяла для позначення своєї екотеплиці фермер зі штату Массачусетс  США, Анна Едеі. Площа екотеплиці - близько 300 кв.м. Вона витягнута зі сходу на захід. Північна стіна - вертикальна, вкрита білим пластиком для відбивання світла. Покрівля плоска, похила до півдня. Бічні стінки напівпрозорі, але дуже теплі: склопакети  з товщиною в 10 см. Конструкція дуже герметична. Покрівля покрита чотирма шарами сангейна - це довговічний прозорий теплоізолятор. Але головне ноу-хау цієї споруди закритого грунту - це використання тепла живих тварин для часткового нагрівання рослинної секції (Читати повністю).

"Національні особливості" будівництва СЗҐ

Кожен народ має свої традиці в будуванні споруд захищеного ґрунту. Такий досвід можливо не сягає століть, однак про парники і теплиці нам відомо ще з минулого століття точно. Звісно, що ті теплиці і парники до яких ми звикли почали зводити не раніше ніж навчились виробляти прозорі покривні матеріали, такі як скло та поліетилен. Все ж, думаю, варто розглянути "національні особливості" будівництва сонячних будиночкв для вирощування рослин. Може й собі буде цікаво зробити такий? В статті зібрані оригінальні і цікаві проекти споруд захищеного ґрунту. (читати повністю повністю.)

пізнавельне відео

рекомендуємо прочитати:

Додаткові ресурси

юридична допомога
юридична допомога
сайт про природнє рибоводство
сайт про природнє рибоводство
все про опалення і котли
все про опалення і котли

Банери сподвижників по органічному землеробству

сайт про органічне землеробство в теплицях
сайт про органічне землеробство в теплицях
інтернет-журнал органічного землеробства
інтернет-журнал органічного землеробства
Громадська спілка Пермакультура в Україні
Строительный калькулятор
Погода
Погода в Івано-Франківську

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Тернополі

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

GPRS data read page