Рано посадити і рано зібрати - от і маєш ранні овочі!

Ранні овочі не є іншими овочами, аніж ті які ми звикли їсти. Ранніми називаються овочі, які дозрівають скоріше ніж звичайно. Причини тут дві. По-перше це спеціально виведені сорти, чи їх гібриди, що мають найкоротший термін дозрівання, покращені морозостійкі властивості та дозрівають за коротшого ніж інші сорти світлового дня. По -друге, вони потребують більш уважної агротехніки та укриття. Фактично для них "прискорюють літо" за рахунок створення мікроклімату у першій декаді зростання. Тобто, коли навколо ще земля не прогрілася до 10-ти оС на глибину 5-10 см, а під укриттям чи на теплій грядці, чи в парнику - земля уже прогрілася і насіння чи розсада може продовжити вегетацію.

Якщо Ви можете виконати ці дві вимоги, то ранні овочі однозначно з'являться на Вашому столі. Крім того, вони не будуть нашпіговані нітратними, карцерогенами та іншими "необхідними" хімічними добавками, що використовують фермери ранніх овочів.

Як правило сорти ранніх овочів є в кожному порядному насіннєвому магазині, в крайньому разі їх можна отримати поштою, або замовити через інтернет. Головне брати нові сорти і нові гібриди і районовані.

 

Що треба знати про ранні овочі споживачу!

Споживання ранніх овочів може таїти небезпеку для здоров’я, попереджають фахівці. У першому кварталі 2013 року Сумська регіональна державна лабораторія ветеринарної медицини провела близько 5 тисяч досліджень ранніх овочів, що надходили на ринки області. В результаті було вилучено 4,5 тонни овочевої продукції через перевищення в ній вмісту нітратів та нітритів.

Найбільше нитратів у…

В усіх ранніх овочах — підвищений вміст нітратів, констатують фахівці, але всі вони накопичують шкідливі речовини в різній кількості. Тому весною краще обмежити споживання зелені, радить директор Сумської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини Олександр Коваленко.

Найбільше нітратів, за його словами,  накопичується в зеленій цибулі, петрушці та укропі. На другому місці — редис, редька, буряк. Найменше шкідливих сполук у картоплі та помідорах. Капуста, огірки, фрукти та овочі демонструють середні показники.

Шкідливі не самі нітрати, а їх кількість 

Нітрати — це природні продукти всіх рослин, вони життєво необхідні для їх росту та розвитку. Однак через використання азотних добрив їх вміст в овочах і фруктах може перевищувати допустимі норми. За словами провідного наукового співробітника відділу рослинництва Інституту сільського господарства Північного Сходу Леоніда Музики, за допомогою простих правил можна убезпечити себе від нітратних овочів та зелені.

«Петрушку, кріп, салат краще зривати з грядки у першій половині дня. У цю пору вони мають кращий вигляд, і азотні сполуки ще не встигли трансформуватися в нітрати. А на ринку варто обирати «молоді» овочі — вони накопичують менше шкідливих речовин», — радить Леонід Музика.

Ранні овочі можуть бути екологічно чистими і не містити нітратів та інших шкідливих речовин. Для цього у теплицях повинні використовувати лише біологічні препарати. Проте така продукція коштуватиме у 3-4 рази дорожче.

За словами кандидата біологічних наук, доцента Сумського національного аграрного університету Віктора Варавкіна, теплицям вигідніше використовувати азотні добрива та інші стимулятори росту, щоб отримувати більш високі врожаї, ніж користуватися методами органічного землеробства. До того ж і споживачі не готові купувати дорогі, хоча й екологічно чисті овочі.

«Наприклад, звичайний банан коштує 50 центів за кілограм. Так званий екобанан — 2 євро за кілограм. Так само буде з картоплею, морквою, буряками та редисом. Але коли людина платить більше, вона має бути впевнена, що споживає екологічно чисту продукцію», — додає кандидат ветеринарних наук, доцент СНАУ Роман Петров.

Саме таку продукцію вирощує ТОВ «Агробізнес ТСК», запевняє агроном цього господарства Віктор Скляров. «Вирощувати екологічно чисті овочі без шкідливих нітратів і нітритів можливо  - усе залежить від бажання та технологій», — говорить він.

Мінімум добрив

«Агробізнес ТСК» проводить збалансоване живлення овочевих культур, а також використовує так звані сидерати — олійні культури, які сіють там, де врожай уже зібрано. Завдяки технології використання сидератів ґрунт отримує додаткове живлення без внесення зайвих добрив. 

«Завжди можна знайти способи мінімізувати використання добрив чи пестицидів, що ми і намагаємося робити. Що стосується вигоди, то економічно ми нічого не втрачаємо, зате споживач отримує якісну та безпечну продукцію», — говорить  Роман Петров. — Безумовно, обираючи між овочами з теплиці та овочами, вирощеними у відкритому ґрунті, варто обирати останні. Тим більше, якщо ви впевнені у добросовісності виробника». 

Втім, сьогодні в Україні відсутнє маркування, що вказує на те, чи вирощено продукцію з використанням біологічних препаратів. Експерти пояснюють: немає законодавчої бази. А поки в Україні відсутні відповідні нормативні документи, споживачі платять за «кота в мішку», не знаючи, якої якості овочі пропонує їм виробник за досить високими цінами.

Хитрощі продавців

Продавці свіжих овочів на ринку вдаються до хитрощів, щоб видати зів’ялі плоди «не першої свіжості» за такі, що нібито тільки-но зірвані з грядки. Тому експерти радять уважно придивлятися до їх зовнішнього вигляду і не довіряти овочам завеликих розмірів.

«Краще купуйте овочі невеликого розміру. Бажано, щоб вони були молоді, не перезрілі. Наприклад, перерослі огірки з теплиці міститимуть більшу кількість нітратів, ніж «молоді», — зазначив Леонід Музика.

Квітки на огірках повинні бути «свіжими», а не зів’ялими. Якщо вони вже почали підсихати, це може означати, що овочі замочували у воді, щоб надати їм більш привабливого вигляду. Крім того, потрібно уважно слідкувати за тим, чи обприскують продавці свій товар з пульверизатора, адже це перша ознака того, що огірки або зелень почали в’янути.

«Звичайно, кожен обирає сам — купувати овочі з грядки у бабусі чи вимитий редис у супермаркеті. Але потрібно пам’ятати, що помиті овочі довго не зберігаються, швидко втрачають свої смакові якості та починають псуватися», — попереджає  Леонід Музика.

За словами Олександра Коваленка, психологія споживача, на жаль, часто працює всупереч здоровому глузду та порадам фахівців — ми обираємо великі блискучі яблука та помідори, вимиту картоплю та редис замість того, щоб їсти менш привабливі, але більш корисні плоди з грядки.

«У будь-якому разі, купуючи овочі, особливо ранні тепличні огірки, помідори, капусту, вимагайте у продавця експертний висновок про дослідження на вміст нітратів. Це гарантія вашої безпеки», — нагадує ще раз Олександр Коваленко.

Додаток. Де гніздяться нітрати:

 

Кабачок, картопля– ближче до поверхні; капуста – у верхньому листі і у  кочерижках; морква – ближче до середини і на обох кінцях; огірок – ближче до поверхні і біля плодоніжки; патисон – верхня частина, біля плодоніжки; петрушка, кріп, шпинат – стебло і черешки листя; буряк – у верхній і нижній частині коренеплоду.

пізнавельне відео

рекомендуємо прочитати:

Додаткові ресурси

юридична допомога
юридична допомога
сайт про природнє рибоводство
сайт про природнє рибоводство
все про опалення і котли
все про опалення і котли

Банери сподвижників по органічному землеробству

сайт про органічне землеробство в теплицях
сайт про органічне землеробство в теплицях
інтернет-журнал органічного землеробства
інтернет-журнал органічного землеробства
Громадська спілка Пермакультура в Україні
Строительный калькулятор
Погода
Погода в Івано-Франківську

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Тернополі

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

GPRS data read page