Фітофрора і як з нею боротись без хімії

Збудником хвороби є гриб Phytophthora infestans. Грибниця його несептірована, поширюється в межклітинних тканин рослини. На поверхні листка проявляється у вигляді нальоту зооспорангієносці з зооспорангіями. Зооспорангієносці слабо розгалужені - мають від однієї до чотирьох основних гілок і кілька бічних з потовщеннями в місцях утворення зооспорангіїв. Тривалість інкубаційного періоду захворювання варіюється в залежності від температурного режиму і може бути від 3 до 16 днів. Мінімальна температура, при якій може відбуватися розвиток гриба в рослині, є 1,3 ° C, а максимальної - близько 30 ° C.

Життєвий цикл збудника

Спори фітофтори зимують на заражених бульбах, особливо на тих, які залишилися в землі після збору врожаю, в купах бадилля, грунті або заражених рослинах і швидко поширюються в теплих і вологих умовах. Це може мати руйнівний ефект, завдаючи шкоди сільськогосподарським культурам. Спори розвиваються на листках і поширюються від рослини до рослини, коли температура повітря вище 10 ° C, а вологість зберігається на рівні 75% і вище протягом двох або більше днів. Дощ може вимити спори в грунт, де вони заражають молоді бульби. Інший спосіб розповсюдження - рознесення спор вітром на багато кілометрів від джерела зараження. На ранній стадії хвороба може протікати непомітно, до того ж не всі рослини уражаються одночасно. Ознаки захворювання включають появу темних плям на листових пластинах і стеблах рослини. У вологих умовах на зворотньому боці листка з'являється білий пухнастий наліт  патогена, і вся рослина може загинути. В заражених бульбах з'являються сірі або темні ділянки, які під шкіркою мають червонувато-коричневий колір. Вторинне інфікування бактеріальних гнилей призводить до того, що заражені бульби швидко загнивають і розкладаються до стану місива з неприємним запахом. Здорові на вигляд бульби можуть почати гнити пізніше, коли вже будуть перебувати, наприклад, в магазині.

Фітофтороз картоплі, іноді називають картопляна гниль, одне з найнебезпечніших захворювань картоплі, яке може привести до втрат  70% врожаю. Воно швидко поширюється, вражаючи рослини і бульби. Зараження цілого поля може зайняти всього близько 2 тижнів.

Серйозні зміни в біології збудника захворювання, які сталися наприкінці XX століття, привели до підвищення його екологічної пластичності, адаптивності і агресивних властивостей. «Нова» популяція P.infestans включає обидва типи статевої сумісності - А1 і А2. Раніше А2 тип виявляли тільки в Центральній Мексиці, яка вважається центром походження P.infestans. «Нові» популяції набули здатності до статевого розмноження. В результаті збільшилася частота рекомбінацій P.infestans, і стало можливим утворення статевих спор - ооспор, здатних перезимовувати в грунті на рослинних рештках. Сучасна популяція відрізняється від «старої» більш високим генетичним розмаїттям та представлена, в основному, складними расами.

Істотно зросла й агресивність патогена, він став менш залежний від температури і вологості повітря. Так, ізоляти «нових» популяцій здатні інфікувати рослини картоплі в інтервалі від 3 до 27 ° С, у той час як для ізолятів «старих» популяцій цей інтервал становив 8-23 ° С. При однаковій температурі для інфекції рослин изолятами «нових» популяцій потрібно майже в два рази менший період крапельно-рідкої вологи на листках. У зв'язку з цим збільшилося число можливих генерацій патогена протягом вегетаційного сезону, і збільшилася швидкість розвитку хвороби. В останні роки фітофтороз виявляється на картопляних полях незвично рано. За останні 3-4 десятиліття відбулося зміщення календарних строків першої появи захворювання на 1-1,5 місяця. В даний час перші інфекційні плями знаходять вже починаючи з фази змикання бадилля в рядах, а іноді навіть раніше - з часу повних сходів картоплі. Істотно збільшився ризик суцільного  зараження бульб.

Фітофтороз томатів

Фітофтороз (бура гниль томатів) вражає всі надземні органи рослини. На стеблах і суцвіттях захворювання проявляється у вигляді плям, зазвичай видовжених, що часто зливаються; на листках - у вигляді сірувато-бурих плям неправильної форми. У вологу теплу погоду плями покриваються білим пухнастим маслянистим нальотом зооспорангіїв оомицетів, відбувається подальше перезараження рослин. Суцвіття чорніють, засихають квітконоси і чашолистки.

На плодах з'являються підшкірні, розпливчасті коричнювато-бурі тверді плями, які поступово збільшуються і охоплюють всю поверхню. Спочатку плід твердий, але потім розм'якшується. Розвиток хвороби продовжується і при дозріванні плодів.

Розвитку фітофторозу сприяють різкі коливання температури, осінні холодні роси, загущені посадки. Хвороба, як правило, передається томатам від картоплі.

Фітофтороз в меншій мірі загрожує сортам томата Білий налив 241, Грунтовий Грибовський 1180, Дубрава, Відрадний, Грот, Гранд, Камея, Гея, Москвич, Прибутковий, Світанок, Сонячний, Боєць, Маленький принц, Морквяний, Вогні Москви, Ранеточка, Сніжана, Яблунька Росії, Ягодка .

Захворювання на фітофтороз у томатів та картоплі може знищити дуже швидко наші посадки. Тому потребує проведення постійних профілактичних засобів та боротьби. 

Сприяє поширенню фітофторозу волога прохолодна погода, особливо в другій половині літа. При сухій погоді може призупинитися. Фітофтороз може погубити за кілька днів не тільки листя, але й плоди томатів. Вони стають чорними, загнивають. На стеблах і листках утворюються плями коричневого кольору з світло-зеленою зоною навколо них. Якщо погода волога, то дуже швидко на нижній стороні листя поширюється грибниця фітофторозу, у формі білого пліснявоподібного нальоту. Листя загнивають, а в суху погоду всихають. 

 Профілактика захворювання томатів,картоплі фітофторозом, як і інших хвороб овочів, припускає використання стійких сортів, хороший догляд, незагущені посадки. Видалення рослинних залишків восени з городу і за межі дачі або спалювання, глибока перекопка грунту, підживлення калійними добривами, дотримання в теплицях оптимального режиму, підготовка насіння до посіву, сівозміна, розміщення картоплі і посадок томата у видаленні один від одного, боротьба з бур'янами - все це є засобами профілактики. 

 Фітофтороз томатів (помідорів), картоплі часто змушує нас застосовувати і хімічні методи боротьби на своєму городі. Звичайно, бажано провести профілактичні обприскування, що б уникнути в подальшому необхідності вдаватися до них під час повного плодоношення. Це може бути 1% бордоська рідина (по 100 г вапна і мідного купоросу на 10 л води), хлорохом, Поліхром, полікарбацин. Якщо з'явилися перші ознаки захворювання томата, то поспішіть з обробкою, адже багато препаратів вимагають вичікування до збору плодів 15-20 днів. Звертайте увагу, що пишеться на упаковці. (Ридоміл Голд, Тату, Курзат, Акробат, Стробі - більш сучасні препарати) 

До речі, мідноскладові препарати часто використовують і при багатьох інших захворюваннях томатів.

 Можна для боротьби з фітофторозом томатів, картоплі застосувати настій часнику. (100г на 10 л води) Настояти 5годин в гарячій воді. Розвести до 10 літрів. Можна додати 1,5 грама марганцівки. Або настояти добу в 10 літрах води. Обприскування проводять перед зав'язуванням помідор і повторюють через 15 днів до 5 разів за сезон. Деякі городники застосовують таблетки трихопола в кількості 2 на відро води. Ще один рецепт - суміш «Полісся». Береться по 2 грами марганцівки, борної кислоти, мідного купоросу і 20 г добрива сечовини. Суміш розчинити в літрі дуже гарячої води (майже окропі) і розвести до 5 літрів. Почекати поки охолоне і обприскувати помідори. Це хороший профілактичний засіб від хвороб овочів, а не тільки томатів. І хороше позакореневе підживлення.  

Можна використовувати від фітофторозу томатів настій золи. Половину відра золи залити водою і настояти 3 дна. Іноді помішувати. Відстояти, злити воду і розвести її до 30 літрів. Додати розчин 30г господарського мила. Обприскують близько 3-х раз: після приживлення розсади, перед цвітінням, після появи першої зав'язі. Це і підгодівля, і профілактика.

Write a comment

Comments: 0

пізнавельне відео

рекомендуємо прочитати:

Додаткові ресурси

юридична допомога
юридична допомога
сайт про природнє рибоводство
сайт про природнє рибоводство
все про опалення і котли
все про опалення і котли

Банери сподвижників по органічному землеробству

сайт про органічне землеробство в теплицях
сайт про органічне землеробство в теплицях
інтернет-журнал органічного землеробства
інтернет-журнал органічного землеробства
Громадська спілка Пермакультура в Україні
Строительный калькулятор
Погода
Погода в Івано-Франківську

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Тернополі

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

GPRS data read page