Як просто виростити собі гриби печериці

Вирощування печериць (шампіньйонів).

 

 

Спеціальні споруди. Для культивування двоспорового шампіньйона спеціальні споруди з’явились ще в кінці ХІХ століття. Це були окремі напівзаглиблені приміщення, призначені для цілорічного вирощування. В Росії такого типу шампіньйонниця була збудована Е. А.Грачовим. В подібних спорудах застосовували стелажний спосіб вирощування, завантаження та ліквідацію субстрату проводили вручну. Згідно технології вирощування та використання площі в такому приміщенні проводили 2-3 цикли вирощування грибів в рік. Але ці споруди мали ряд недоліків: високу трудоємкість виконання робіт, слабку вентиляцію, недовговічність конструкції.

Пізніше в США була запропонована двозональна система вирощування шампіньйона у дерев’яних контейнерах, що дозволило в подальшому механізувати завантаження і розвантаження субстрату. З цього часу розпочали впроваджувати дві системи вирощування: однозональну на стаціонарних стелажах і двозональну в переставних контейнерах. Вперше наземні шампіньйонниці були розроблені і побудовані в США на початку 30-х років минулого століття.

Сьогодні, для промислового вирощування грибів будують комплекс споруд, який включає приміщення для приготування субстрату та покривного матеріалу, декілька приміщень для вирощування грибів, необхідні побутові та допоміжні приміщення. Залежно від об’єму виробництва, вибору системи та способу вирощування, визначають корисну площу споруди, а пізніше розраховують потребу в матеріалах для приготування субстрату і покривної землі. Так, при однозональній системі вирощування оптимальні площі шампіньйонниці складають 0,5 і 1 га, при багатозональній — 0,35 та 0,7 га. Шампіньйонниці за однозональною системою вирощування на стаціонарних п, ятиярусних стелажах складаються з камер вирощування, що розміщуються одним або двома рядами в будинку ангарного типу. Між камерами проходить центральний технологічний та робочий коридор, який дозволяє механізувати роботи з наповнення камери субстратом та його ліквідацією, насипанні покривної землі, перевезенням контейнерів і т. д.

Тривалість циклу вирощування 12 тижнів (84 дні).

Технологія вирощування шампіньйонів в домашніх умовах дуже проста. Для початку потрібно знайти підходяще для цієї справи місце. Це може бути підвал, теплиця, сільський будинок і т.д. Для приготування субстрату, запарюємо в гарячій воді подрібнену солому, потім, коли охолоне, складаємо все це в поліетиленовий пакет і перемішуємо з посівним матеріалом і залишаємо мішок на стелажі. Після закінчення 3 днів у мішку треба зробити 5-6 прорізів, з яких будуть рости гриби. Мішки залишаємо на 16-20 днів, за умов температури 18-20 градусів у темряві. Через 16-20 днів з'являться маленькі гриби, у прорізах які зробили.  Мішки перенести в приміщення, яке буде висвітлюватися 24 години і провітрюватися. Так само в приміщенні повинна бути температура приблизно 20 градусів і вологість вище нормальною. До нормальних розмірів печериці виростуть за кілька тижнів. Після збору врожаю потрібно перенести мішки назад в перше приміщення, через тиждень гриби знову будуть рости.

 

Гриби печериці відрізняються відмінним смаком і поживними властивостями. Їх можна готувати по-різному: смажити, маринувати, варити, солити і т.д. Як стверджують лікарі-дієтологи, шампіньйони містять в собі еліксир молодості у вигляді двох найпотужніших антиоксидантів: селену і пантотенової кислоти, що володіє властивістю регенерації клітин шкірного покриву. Крім усього іншого, печериці рекомендується їсти під час дієти, оскільки в них дуже мало калорій в порівнянні з іншими продуктами.

 

2. Гриби шампіньйони зазвичай вирощують в підвалах, землянках, теплицях і парниках. Для цього мають бути забезпечені умови вологості повітря близько 70-80%. Температура в приміщенні не повинна опускатися нижче 15 градусів. Проводиться вирощування шампіньйонів в домашніх умовах на компості з суміші соломи і гною, при його виготовленні важливо, щоб солома і гній не були перегнилими. Підготовку компосту треба починати за місяць до посадки грибів. Гній можна використовувати коров’ячий і кінський, також курячий послід.

 

Взимку замість соломи можна використовувати кукурудзяні стебла або опале листя дерев. Для підвищення родючості компосту, в нього вносять мінеральні добавки і сечовину. Після отримання компосту і доведення його до потрібного стану, починають підготовку приміщення і грунту для того, щоб посадити шампіньйони в домашніх умовах.

 

У приміщеннях гриби можна вирощувати в грядках прямо на земляній підлозі, можна в дерев’яних ящиках і на стелажах. Ящики можна встановлювати штабелями заввишки два метри і вище. Грядки треба робити шириною 50-75 см. Компост укладається в них шаром завтовшки 45 см і ущільнюється до 30 см. На стелажах можна робити шар небагато поменше. Ящики для вирощування шампіньйонів вважаються найзручнішими при розмірах 100 см на 50 см і заввишки 25 см. Компост трамбують в ящик до тих пір, поки до верхнього краю ящика залишається проміжок 2-3 см

 

Якщо проводиться вирощування шампіньйонів в домашніх умовах у відкритому ґрунті, треба вибрати затемнене місце і для захисту від прямих променів сонця і перезволоження поставити навіси. Коли ранньої весни грунт відтане і добре прогріється, можна робити закладку компосту прямо на землю або у викопану траншею завглибшки до 30 см

 

Перед висадженням грибниці треба виміряти температуру компосту на глибині 4-5 см, ідеальній вважається температура 27-28 градусів. Грибниці для висадки вирощуються в спеціальних лабораторіях і продаються в спеціалізованих магазинах. В основному використовуються два види шампіньйонів : двоспоровий білий і двоспоровий бурий. Лабораторні грибниці можуть вирощуватися в гної або на зернах вівса, пшениці, іржі. Для посіву одного квадратного метра площі грядок вимагається до 500 грам гнойової грибниці і до 400 грам зернової грибниці.

 

Проводячи вирощування шампіньйонів в домашніх умовах, гнойову грибницю перед посадкою треба розламати на шматочки по 15-20 грам і розкласти акуратно одним шаром, щоб її не пошкодити. Шматочки грибниці висаджуються в шаховому порядку, один від одного на відстані 20 см. При посіві зернової грибниці з усієї грядки знімається верхній шар завтовшки близько 3 см, потім розсипається грибниця, присипається компостом і обережно приминається. Вирощування шампіньйонів будинку також можна проводити не з лабораторної, а з природної грибниці. Її шукають в тих місцях, де гриби ростуть удосталь: скотні двори, парники або звалища, компостні або гнойові купи.

 

Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах відбувається при температурі в межах 24-26 градусів, саме в цих умовах грибниця добре проростає і дає багатий урожай. Вологість субстрату, на якому вирощуються шампіньйони, не має бути менше 60%. При нижчій вологості і вищій температурі грибниця росте набагато гірше, тому періодично грядки треба зволожувати, але робити це слід дуже обережно, щоб вода не потрапила всередину компосту і не розмила грибницю.

 

Через 10-12 днів, коли грибниця добре розростеться, треба понизити температуру до 18-20 градусів і засипати грядки шаром землі в 3-4 см. Ущільнювати цей шар землі не треба, щоб не скоротити до грибниці доступ повітря. При наступному відході необхідно провітрювати приміщення і підтримувати температуру 15 градусів і вологість грунту 60%. Перші гриби з’являться через 30-40 днів, плодоносіння відбувається упродовж 2-3 місяців.

 

3. Для вирощування грибів можуть бути переобладнані будь-які підсобні приміщення, де можливо підтримувати постійну температуру повітря в межах 12-15 градусів С та забезпечувати вентиляцію і вологість повітря до95%. Тому організувати свій бізнес та заробити гроші на вирощуванні грибів не складно й цілком можливо в Тернополі.

 

Для вирощування печериць в ящиках необхідно, окрім основного ще й додаткове приміщення, де можливо створити прийнятні умови для росту міцелію. Безпосередньо перед початком плодоношення ящики переносять в основне приміщення, де створюють температурні умови для розвитку плодових тіл. Ящики для вирощування печериць виготовляють з дощечок товщиною до 2 см, розміром 85х65х18 або 120х65х18 см.

 

Ящики можуть бути більших розмірів, площею 1,5 м.кв, та без механізації початківцю-грибнику працювати з таким контейнером буде важко. Кути ящиків підсилюють кутниками довжиною 28 см.

 

Технологія вирощування грибів печериць.

 

Перед закладкою компосту ящики необхідно продезінфікувати. Специфіка технології полягає в тому, що компост в ящиках повинен мати вологість близько 75%, тоді як ящики втримують від 300 до 500 г води. Компост закладають в ящики трохи щільніше, ніж на стелажах. Наповнені ящики переносять в приміщення для пастеризації компосту, яке може бути невеликим , та з гарною вентиляцією. Ящики ставлять один на другий. В деяких з них ставлять для фіксування температури термометри. Коли температура понижується до 27 градусів С, то починають засівати грибницю. Після засіву температуру повітря приміщення та температуру компосту на протязі 2-х тижнів підтримують на рівні 25 градусів С, та вологість повітря на рівні 90-95% при гарній вентиляції приміщення.

 

Через два тижня, коли компост в ящиках добре проросте грибницею, його ущільнюють, засипають ґрунтом та переносять ящики в основне приміщення: 6-8 ящиків, з’єднаних по два, ставлять один на один. На підлозі під кожен ящик підкладають по дві цеглини. Якщо приміщення не високе, то ящики ставлять до висоти 50 см від стелі. Між рядами залишають проходи 0,85-1.0 м, відстань між стінами та ящиками повинна бути шириною 0,75 м.

 

Під час плодоношення підтримують температуру близько 14 градусів С. Вирощування печериць в ящиках доцільно в тому випадку, коли є окреме приміщення для пастеризації компосту та необхідність в отриманні декількох грибних оборотів за рік.

Пропонуємо Вам календар робіт для вирощування печериць, розрахований на два обороти за рік.

 

1-17 серпня. Дезінфекція приміщення, завезення компосту.

 

17-22 серпня. Закладання компосту в ящики. Пастеризування , посів міцелію. Підтримка температури 25 градусів С.

 

22-23 серпня. Приготування покриваючого ґрунту, зволоження грядок, вентиляція три рази в день по 10 хвилин. Підтримка температури близько 20-25 градусів С. Гобтировка через 14 днів після висіву міцелію.

 

10 жовтня. Збір грибів першого обороту при температурі 16 градусів С. Вентиляція декілька разів на день по 30 хвилин. Підтримка грядок у вологому стані.

 

20-31 грудня. Завезення компосту для другого обороту.

 

15-20 січня. Очищення приміщення після першого обороту та дезінфекція.

 

20-31 січня Закладка компосту в грядки (ящики). Пастеризування. Висів грибниці.

 

1-15 лютого. Приготування покриваючого ґрунту, зволоження, вентиляція, підтримка температури на рівні 25 градусів С. Засипання покривного ґрунту.

 

1 березня. Збір грибів другого обороту, підтримуючи температуру 16 градусів С. Знищення уражених грибів. Знешкодження шкідників в разі їх появи.

 

15-30 червня. Чистка приміщення. Дезінфекція.

 

При вирощуванні печериць в два обороти, згідно календаря, з 15 січня до 1 березня, збору грибів немає. Якщо початківець –грибник не бажає перерви в збирання грибів, то в цей час йому необхідно в окремому приміщенні закласти перший оборот на початку вересня та продовжити його в основному приміщенні до початку другого циклу вирощування печериць.

Умови вирощування їстівних грибів та покривна земля, що використовується, складають ідеальне середовище для розвитку різних конкурентних мікроорганізмів та збудників хвороб. Аналіз технології вирощування засвідчує, що найбільше неприємностей від збудників хвороб та шкідників спостерігається при культивуванні двоспорового шампіньйона. Тому, тільки відповідне і раціональне проведення технологічних заходів, які пов’язані з приготуванням субстрату і покривної землі, запевнять отримання високих урожаїв. У всьому процесі вирощування їстівних грибів, правильне приготування покривної землі займає одне із головних позицій. Головними принципами застереження гігієни під час вирощування грибів вважають:

1) приготування субстрату і покривної землі повинно проводитись в різних місцях;

2) використання чистої від збудників хвороб соломи. Вона повинна походити з останніх зборів, винятково з останніх жнив;

3) використання свіжого зернового міцелію;

4) дотримування особистої гігієни, одягу, інструментів, підлоги у виробничих приміщеннях;

5) розміщення перед виробничими приміщеннями гумових ковриків, які оброблені 1-2% розчином формаліну;

6) знищення шкідників, особливо мишей, які можуть розносити збудників хвороб;

7) залишки субстрату, покривної землі а також частин плодового тіла необхідно видаляти з виробничого приміщення з подальшою їх утилізацією;

8) гриби, які не утворюють плодові тіла, необхідно ліквідувати та закінчити весь цикл вирощування, використовуючи при цьому субстрат як органічне добриво або як складову частину компостів, або ж у вигляді корму;

9) приміщення перед початком циклу вирощування необхідно продезинфікувати формаліном, а стіни пофарбувати вапном з додаванням 1-2% мідного купоросу;

10) деревина, яка використовується при вирощуванні грибів, обов язково повинна дезінфікуватись шляхом намочування її в 5-10% розчині мідного купоросу.


актуально:

дружні сайти:

юридична допомога
юридична допомога
сайт про природнє рибоводство
сайт про природнє рибоводство
все про опалення і котли
все про опалення і котли

Метеодані для городника

Погода
Погода в Івано-Франківську

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Тернополі

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Місячний календар для посівів
Місячний календар для посівів