Рання картопля

Звичайно кожному з нас приємно смакувати в червневу пору молоду картоплю. А скільки рецептів її приготування придумали українці! А ще більш приємно коли ця картопля без перевищеної дози нітратів та інших хімікатів, що так люблять використовувати сучасні ерзац-фермери. В погоні за швидким і вагомим врожаєм вони уже не нехтують нічим. Тому краще навчитись і ворощувати картоплю самому. Просто треба зрозуміти, що отримати врожаї скоростиглої картоплі не так вже й складно. Були б правильно підібрані районовані сорти та забезпечено придатні умови для зростання.

Головне пам'ятати, що необхідно садити надранні сорти та забезпечити їм "тепличні" умови для проростання.

Оптимальна схема посадки для ранньої картоплі 60X25-30 і 70X20-25 (перша цифра позначає відстань у сантиметрах між рядами, друга - відстань між бульбами в рядах). При цьому на 1 м 2розмістіть 5-6, а на сотці - 480-650 кущів. Хорошим за розміром насіннєвим матеріалом вважаються бульби з масою 60-80 р. При посадці такими бульбами на 1 м 2 витрачається 0,35-0,45, а на сотку - 35-45 кг картоплі.

Для отримання повновагого врожаю важливо вчасно і високоякісно підготувати насінну картоплю . Обов'язкова вимога - ретельна перебирання з видаленням хворих, загнивших і пошкоджених бульб. Лише від хорошого насіння дочекаєшся доброго урожаю.

Отримати ранню продукцію неможливо без попереднього пророщування насіннєвих бульб. При цьому активізуються життєво важливі біологічні та фізіологічні процеси, пов'язані з пробудженням нирок очок, формуванням паростків, а з них - стебел. Раніше з'являються сходи і прискорюється їх розвиток. У таких рослин швидше і краще розвивається коренева система, що дозволяє повніше використовувати запаси вологи весняної, активніше і протягом більш тривалого періоду засвоювати елементи харчування із грунту, формувати більш потужну масу надземних органів і енергоємний фотосинтетичний апарат.Існує ряд способів пророщування бульб, але найбільш ефективні, прості і доступні наступні: на світлі, в темряві і комбінований. Пророщування на світлі триває 25-30 днів. Стало бути, починають його за місяць до посадки. Пророщування ведуть в опалювальному приміщенні або в такому, де є хоча б тимчасові джерела обігріву (грубки, електрокалорифери). Температуру в приміщенні підтримують вдень на рівні 12-15 °, вночі знижують до 6-8 °.

Найкраще пророщувати картоплю в ящиках (типу болгарських для помідорів). Після перебирання бульби укладають у ящики, кожен з яких ставлять торцем до джерела світла. При пророщуванні значної кількості картоплі ящики встановлюють один на інший стовпчиками висотою до 1,6-2 м. У один ящик вміщується 8-10 кг картоплі. Якщо тари немає, бульби розкладають у 2-3 шари на підлозі смугами шириною 1,5 - 1,6 м з проходами по 0,5 м. Для економії об'єму приміщення роблять стелажі такої ж ширини, як смуги, в 4-5 ярусів з відстанню між ярусами 0,4-0,5 м. Щоб бульби не скочувалися, краю стелажів окантовивают бортиками з рейки або дошки.

У пророщених бульб утворюються короткі (до 1 см) товсті міцні паростки. Їх зростання стримують зниженням температури у нічний час до 4-6 °. Важливо, щоб паростки сильно не витягувалися, інакше стануть крихкими, легко обламуватися, що різко знизить урожай.

Якщо світлого приміщення не знайдеться, то бульби: можна пророщувати і в темряві, хоча це менш ефективно. При цьому треба ретельно стежити за температурним режимом у приміщенні, не дозволяючи занадто подовжуватися паросткам. Переростання уникнете, якщо температуру повітря підтримаєте на більш низькому рівні, ніж на світлі. У разі сильного подовження паростків температуру знижують до 4 - 6 ° не тільки вночі, а й на певні періоди днем. Термін пророщування бульб у темряві скорочують до 15-20 днів. Втім пророщування в темряві уповільнює поява сходів, негативно позначається на накопиченні врожай і його якість.

Необхідна умова для пророщування бульб як на світлі, так і в темряві - підтримка в приміщенні вологості повітря в межах 90-95%. Для цього проходи в приміщенні і самі бульби періодично збризкують водою.

Бульби можна пророщувати в плівкових мішках. Залиште вільний простір в мішку, щоб його можна було перегнути посередині. Наповнені бульбами мішки розміщують на вішала. Ще ефективніше комбіноване пророщування. Починають його за 45-50 днів до посадки, тобто на 25-30 днів раніше, ніж звичайне. Перебрані бульби розкладають у ящики і ставлять в приміщення. Через 25-30 днів на дно ящиків насипають торфо-крихту шаром 5 см, на ній розкладають бульби в один-два шару і засинають знову ж таки торфокрошкой (5 см).

Ранний картофель

Рання картопля

У міру подсипанія торфо-крихту в ящиках і в теплиці змочують водою, а ще краще розчином суміші добрив (на відро води 30 г калійної солі, 60 г суперфосфату і 15 г сечовини).

На присадибних ділянках при великої потреби в насіннєвому матеріалі для другого етапу комбінованого способу використовують відкриті майданчики, вільні від снігу. Насипають торфокрошку шаром 15-25 см, розкладають на ній пророщених бульби, засипають торфокрошкой шаром 5-10 см і накривають плівкою. Для змочування торфокрошкі плівку піднімають на якийсь час. У результаті такого пророщування через 20-25 днів отримують розсаду заввишки 5 - 10 см, з добре розвинутою кореневою системою.

Щоб ранню картоплю за короткий період вегетації накопичував такий же урожай, як і пізній, потрібна відповідна агротехніка. Ось деякі рекомендації. Картопля розміщують на родючому, добре прогрівається і швидко висихають (після повені) ділянці. Рослини добре розвиваються на досить пухких і чистих від бур'янів грунтах.

Ділянка під ранню картоплю копати восени, по можливості в більш ранні терміни - в кінці серпня - початку вересня. Восени ж наріжте цього бутині гребені, що сприяє кращому усмоктуванню вологи, стоку талих вод, швидкому просихання і прогріванню грунту. Гребені можна поробити ручним підгортальником. Навесні їх треба підправити. Якщо гребені за зимовий період сильно зруйнувалися, грунт запливла або гребені з осені не нарізалися, то проведіть культивацію або боронування ділянки в можливо ранні терміни, потім перекопати і вирівняйте грунт. За обробленої грунті наріжте підгортальником гребені.

Розграфлений гребенями ділянка виглядає охайним. А головне, на гребенях грунт краще прогрівається. Якщо на ділянці грунт пухка і тепла, то без картоплі не залишитеся. Оранку або вскапиваніе проводите на всю глибину залягання основної маси коренів, не менш ніж на 22 см. Органічні добрива під ранню картоплю вносите восени з обов'язковою їх заробкою лопатою або ручним культиватором. У виняткових випадках органічні добрива можна внести і навесні, але у вигляді напівперепрілу гною або компосту. Якщо внести навесні свіжий гній або компост, то благотворного впливу на розвиток і продуктивність ранньої картоплі вони не зроблять, тому що дадуть ефект лише в другій половині літа.Органічних добрив вносять до 10 кг на 1 м 2, або 1 т на сотку. Мінеральні добрива (сечовина, суперфосфат, калійна сіль) вносять врозкид: перед оранкою - вскапиваніем, культивацією і боронуванням. А ще краще вносити локально, безпосередньо під бульби, або поруч з ними складні добрива - нітрофоска, амофос, городню суміш і ін Беруть їх з розрахунку 10 г на 1 м 2. Рання картопля дуже чуйний на магнійсодержащее добриво, особливо на легких супіщаних і піщаних грунтах. Тому рекомендуємо вносити по 40-50 г на 1 м 2 доломітового борошна.

Звичайно, отримання ранньої картоплі зумовлює ранні строки посадки, її починають, коли грунт прогріється до температури 5-10 °. У гребенях намітьте поглиблення, в них-то і закрийте бульби підгортальником. Цей же інвентар стане в нагоді і в разі висадки бульб у борозни. Глибина посадки в обох випадках невелика - 8-10 см. 
У чому особливості догляду за раннім картоплею? При нестачі вологи в посушливу погоду кількість обробок і їх глибину зменшуйте - проводьте лише для руйнування грунтової кірки і боротьби з бур'янами (по мірі їх появи). Важливо починати догляд за посівами картоплі, коли бур'яни ще перебувають у фазі білих ниток, зазвичай на 6-7-й день після садіння бульб.

У цей час бур'яни легко знищити. Але якщо упустити ранній термін, боротьба з «зеленими об'едаламі» ускладниться, що призведе до їх інтенсивному розвитку і різко знизить врожайність картоплі. При надлишку вологи проводите глибокі обробки, щоб збільшити випаровує поверхню грунту і знизити рівень накопичення вологи в борознах.

Поливати або не поливати картоплю - залежить від погоди. Якщо стоїть суша, то полив зазвичай приурочують до періоду інтенсивного накопичення врожаю, що падає на фазу бутонізації - цвітіння.

Щоб одержати більш ранню продукцію, посадки картоплі укрийте плівкою. Це створить сприятливий мікроклімат під укриттям, прискорить появу сходів на тиждень-два. У плівці пробийте отвори в шаховому порядку, кожне діаметром 10 мм на відстані 10-15 см одне від іншого. Через отвори вільно проникнуть атмосферні опади, посадки будуть провітрюватися. Краї плівки присипати землею.

Звичайно, картоплярі-аматори - народ ініціативний, і в кожного з них є свої секрети вирощування ранніх бульб. Ну, а новачкам наші рекомендації дозволять отримувати свіжу картоплю в третій декаді червня. А це зовсім непогано для нашого поясу.

актуально:

дружні сайти:

юридична допомога
юридична допомога
сайт про природнє рибоводство
сайт про природнє рибоводство
все про опалення і котли
все про опалення і котли

Метеодані для городника

Погода
Погода в Івано-Франківську

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Тернополі

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Місячний календар для посівів
Місячний календар для посівів