На що звернути увагу при самостійному будівництві споруд захищеного ґрунту

Вивчивши більше сотні видів і форм теплиць, парників, вегетаріїв, фітотронів, аквапонічних комплексів, закритих споруд для вирощування грибів, розведення риб та утримання тварин прийшов до висновку, що справжня споруда захищеного ґрунту повинна відповідати таким трьом критеріям, - бути економною, ефективною і енергозберігаючою.

Усім зрозуміло, що теплиці і парники людина використовує не для того, щоб вони підкреслювали архітектурні чи дизайнерські смаки власника ділянки. Головне призначення споруд захищеного ґрунту - забезпечити "вихованцям" найкращі умови для росту чи дозрівання. Особливо важливим є захистити рослини, гриби, риби чи тварини від негативних факторів зовнішнього середовища таких як холод чи жара, вітер, надмірна чи низька вологість, достатня чи надмірна сонячна радіації, тощо.

Отже, перш ніж приступити до будівництва споруди захищеного ґрунту варто більш уважно вивчити вищенаведені фактори зовнішнього впливу в тому місці де планується будівництво. Тобто вивчити і усвідомити ті несприятливі умови від яких ви хочете захистити своїх "вихованців". В іншому випадку, ви неодмінно порушите одно з трьох Е, що в кінечному відіб'ється на Вашому ....здоров'ї. Але зараз не про це, а про будівництво.

Насамперед, Вам необхідно розробити проект споруди захищеного ґрунту та визначитися з його "мешканцями". Варто зазначити, що всі споруди поділяються на спеціалізовані і універсальні. Спеціалізовані споруди орієнтовані на циклічне і однотипне використання. Так, СЗҐ (споруда захищеного ґрунту) - розсадна теплиця будується для вирощування розсади городніх культур для подальшої висадки в відкритий ґрунт чи "промислові теплиці". Тому така СЗҐ повинна захистити рослини від зимового-весняного холоду і мати прилади для досвічування. Знаючи ці дві головні вимоги можна обирати форму СЗҐ (низька арка, довга але вузька з висотою до 2,2м), просторову орієнтація (з сходу на захід), влаштовувати "подвійне дно" для відсікання холоду від землі, нагрівальні елементи - газові, електричні пушки; труби підгрунтового підігріву, електромати,тощо.

Якщо СЗҐ є універсальною, то більше враховуватимуться зовнішні фактори - середні температури повітря, мінімуми-максимуми, сезонна і річна вологість повітря, середня річна сонячна радіація, глибина залягання грунтових вод, вітрове навантаження, глибина промерзання грунту і висота снігового покриву, а також ще ряд особливостей певного району. Це для того щоб обрати такі будівельні матеріали, що будуть надійними, недорогими і ефективно виконуватимуть свою функцію. Якщо планується ще й різні види рослин (наприклад, екзотичні банани чи цитрусові і "нормальні" - перці, огірки, помідори, - то не обійтись без модульної внутрішньої сегментації СЗҐ.

Отже, підведемо риску під вступом в будівництво. Перше питання на яке ви повинні відповісти це які саме культури вирішили вирощувати і від яких негативних факторів навколишнього середовища ви вирішили захистити своїх "вихованців".

 

 Розташування теплиць


Головні умови до вибору місця під майбутню теплицю це - добра освітленість сонцем, захищеність від пануючих вітрів і відповідне залягання ґрунтових вод. Рівень ґрунтових вод має бути стабільним і знаходитись не ближче ніж 1,3-1,5 м від поверхні ґрунту. При близькому заляганні ґрунтових вод перед будівництвом теплиці влаштовують ґрунтовий дренаж для відведення води або прокопують канави. У місцях надмірного зволоження навколо споруди створюють водостоки для відводу дощової води, а також, при необхідності, - ємності для збору дощової води для технічних потреб. Більш детально про вибір місця для теплиці читайте тут.

При вирощуванні у господарстві хвойних порід відстань від стіни хвойного лісу має бути не менше ніж 50 м. Дерева і кущі не рекомендується висаджувати біля теплиці. Вони гілками можуть пошкодити покриття, корінням - фундамент. Окрім цього деякі дерева можуть бути проміжними господарями шкідників та хвороб. Навколо культиваційної споруди бажано відвести 1-10-ти метрову мінералізовану смугу - (смугу чистої орної землі), утримуючи яку по системі чорного пару запобігають появі бур'янів і розповсюдженню гризунів. Цю площу можна також використати для ведення господарської діяльності (влаштування грядок та шкілок, загартовування та дорощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою). Мінералізовану смугу може замінити асфальтована або бетонована площадка, яка використовується для зберігання та приготування різних видів ґрунтосумішей та садової землі.

Мікрорельєф ділянки має бути відносно рівний, з нахилом до 8°. Небажано влаштовувати теплицю в низинах (тут весною можуть утворюватися так звані "морозобійні ями"), та на пагорбах, де теплиця постійно продувається вітрами. Підвищення швидкості вітру на 1 м/с веде до зниження температури на 2,2°С. Теплиця має бути захищена від дії переважаючих у даній місцевості холодних вітрів, оскільки втрати тепла від них можуть доходити до 50%. З цією метою створюють огорожі, садять живоплоти, полезахисні та лісозахисні смуги. Враховуючи можливість утворення турбулентних потоків холодного повітря за огорожею, конструкція захисних смуг має бути ажурною або нещільною.

 

Далі переходимо до виготовлення проекту своєї теплиці .

 

 PS. В своєму мікроблозі в You Tube я загрузив відео як я зробив невеличку тепличку з підручних матеріалів. Прошу переглянути.

 

Поради до пректів невеликих теплиць

Проекти невеликих теплиць на нашу думку повинні враховувати наступні умови:

1. Теплиці не повинні бути громіздкими, найкраща розміри для таких теплиць від 3 до 6м довжини, 2-3 м. ширини і 2-2,5м. висоти. Одні вхідні двері;

2. Матеріали для їх будівництва:

профільна або кругла труба (товщина стінки - 1,5-2,5 мм)

або дерев'яні бруски розмірами від 8Х8 до 10Х10.

3. Фундамент або відсутній або насипний з гравію чи піску для обрамлення місцезнаходження та уникнення заростання притепличних площ;

4. Покриття - плівкове, скляне полікарбонатне, як варіант, комбіноване з цих матеріалів, поверх покриття бажано мати сітку від перегріву;

5. В цих конструкціях не застосовується стаціонарне опалювання, а для уникнення промерзання поверхні грунту та вимерзання рослин можуть використовуватись електро-газові пушки, тепловентилятори та подвійне покриття агроволокном рослин на період очікуваних заморозків;

6. Такі теплиці вводять в експлуатацію в лютому-березня як розсадні (для висівання в ящики, або для пікирування розсади в грунт) та завершують експлуатацію в жовтні-листопаді збором усього урожаю. Після чого обов'язково варто висіяти сидерати.

7. Плівкові і полікарбонатні поверхні варто на період зимовий період демонтувати або укрити поверх більш міцним матеріалом для збереження від вітру, снігу і сонця.

сучасні теплиці огляд і характеристики
В статті досліджено основні характеристики сучасних теплиць, дано ґрунтовний аналіз матеріалів з яких їх виготовляють, особливо чітко описамо покривні матеріали для теплиць
Znpgmb_2011_2_40.pdf
Adobe Acrobat Document 768.3 KB

актуально:

дружні сайти:

юридична допомога
юридична допомога
сайт про природнє рибоводство
сайт про природнє рибоводство
все про опалення і котли
все про опалення і котли

Метеодані для городника

Погода
Погода в Івано-Франківську

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Тернополі

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Чернівцях

вологість:

тиск:

вітер:

Місячний календар для посівів
Місячний календар для посівів